تبلیغات
دوستان مدرسه - جایزه نوبل سال 2009


دوستان مدرسه

پایگاه اطلاع رسانی دوستان مدرسه
جایزه نوبل فیزیک سال 2009 برای سه فیزیکدان نام آشنا!

سه فیزیكدان 9 اكتبر (14 مهر) به خاطر كارشان در زمینه نورشناسی رشته‌ای (fibre optics) و حسگری الكترونیكی نور كه به ایجاد انقلابی در تكنولوژی اطلاعات یاری رساند،‌ جایزه نوبل فیزیك 2009 را دریافت كردند

به گزارش خبرگزاری فرانسه هیات داوران جایزه نوبل چارلز كائو، ویلارد بویل و جرج اسمیت را  به خاطر نقش‌شان در دگرگونی ارتباطات از تكنولوژی سیم-مسی و نامه‌های پستی به عصر اینترنت، ای‌میل و اس‌ام‌اس، به عنوان 'استادان نور' مورد تقدیر قرار داد.

بیانیه هیات داوران می‌گوید: 'جایزه امسال نوبل فیزیك برای دو دستاورد علمی اعطا می‌شود كه به شكل دادن بنیادهای جوامع شبكه‌ای امروز یاری رسانده‌اند.'

برندگان جایزه نوبل فیزیك 2009- از راست به ترتیب اسمیت - بویل - كائو


بیانیه می‌افزاید: 'كار این دانشمندان به ایجاد بسیاری از ابداعات كاربردی در زندگی روزمره انجامیده و ابزارهای جدید برای اكتشاف علمی را فراهم كرده است.'

هیات داوران نوبل می‌گوید یكی از این دستاوردها، كابل فیبر نوری است كه امكان انتقال داده‌‌‌‌ها را با سرعت نور امكان‌پذیر می‌كند و دیگری حسگر نوری دیجیتال است كه همان 'چشم الكترونیكی' دوربین‌های دیجیتال است.

برندگان جایزه نوبل فیزیك 2009- از راست به ترتیب اسمیت - بویل - كائو

كائو، كه ملیت انگلیسی و آمریكای دارد، و در هنگ‌كنگ زندگی می‌كند،‌ نیمی از جایزه نوبل امسال را به خاطر دستاورد راهگشایش در استفاده فیبرهای شیشه‌ای برای ارتباط نوری دریافت كرد.

هیات داوران نوبل می‌گوید: 'اگر قادر باشید تمام فیبرهای نوری موجود در جهان را باز كنیم و دور كره زمین بكشیم، به رشته‌ای واحد به طول یك میلیارد كیلومتر می‌رسیم كه می‌تواند 25000 بار دور كره زمین را بپیچد- و هر ساعت 10000 كیلومتر بر طول این شبكه فیبرهای نوری افزوده می‌شود.

به گفته هیات داوران نوبل، كشف كائو - كه اكنون 75 سال است- در سال 1966 این امكان را فراهم كرد كه امروزه 'متن‌، موسیقی، تصاویر و ویدئو را بتوان در كسری از ثانیه به دور كره زمین فرستاد.'

بویل، 85 ساله شهروند كانادا و آمریكا، و اسمیت 79 ساله آمریكایی نیمه‌ دیگر جایزه را به خاطر اختراع یك مدار نیمه‌هادی تصویربرداری - حسگر ' CCD‍‍ ' - دریافت كردند كه همان 'چشم الكترونیكی' دوربین دیجیتال است.

CCD كه نور را به سیگنال های الكتریكی بدل می‌كند و در سالا 1969 اختراع شد، از نظریه فتو- الكتریك اینتشتین - برنده جایزه نوبل 1921- الهام گرفته بود.

 كمیته نوبل می گوید: 'این وسیله انقلابی در عكاسی ایجاد كرد، زیرا اكنون می‌شد نور به جای استفاده از  فیلم به صورت الكترونیكی ثبت كرد.'
http://hamshahrionline.ir/images/upload/news/posa/8807/nobel-physics.jpg
تكنولوژی CCD همچنین در بسیار وسائل پزشكی مانند آنهایی كه برای تصویربرداری از درون بدن به مقاصد تشخیصی یا درمانی به كار می‌روند، مورد استفاده است.

اغلب دوربین‌های دیجیتال امروزی از حسگرهای كارآمدتر CMOS استفاده می‌كنند،‌ گرچه حسگر CCD  هنوز برای عكاسی پیشرفته به كار می‌روند.

این دو برنده جایزه نوبل همه دوران كاری‌ان را در آزمایشگاه‌های بل در نیوجرسی در آمریكا گذراندند.

برندگان جایزه نوبل یك مدال طلا، یك دیپلم افتخار و یك میلیون كرون سوئد (1.42 میلیون دلار)‌دریافت می‌كنند كه میان برندگان جایزه تقسیم می‌شود.

نوشته شده در 1388/07/15 ساعت 15:45 توسط فرید مهری نظرات | |


:قالبساز: :بهاربیست:

Download Online TV


Choose your language PARS-PIC PARS-PIC PARS-PIC
این وبلاگ در شهریور 86 در سیستم بلاگفا افتتاح شده است ولی از شهریور 88 به میهن بلاگ انتقال یافته است. بیشتر فعالیت های این وبلاگ جنبه علمی دارد. از شما بازدید کننده محترم تقاضای پیشنهاد و انتقاد دارم. نکته مهم::: برای مشهاده بهتر قالب این وبلاگ از مرورگر google chrome و یا Fire Fox استفاده نمایید. در مرور گر های IE و opera قالب این وب نامنظم می شود.